Všechno možný i nemožný

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Na písmeno P

Papillon, Phaléne

Plemena psů : Papillon, Phaléne
 klikněte pro zobrazení všech fotografií tohoto plemene

Originální název plemene : Epagneul Nain Continental, Papillon, Phaléne

Země původu : Francie, Belgie

Doba vzniku : Středověk

Původní využití : Společník

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 13-17 let

Hmotnost : 1,5-5 kg

Výška : 20-28 cm

Historie
Dávná historie tohoto plemene není přesně známá, je však možné, že je nejstarším evropským plemenem. Přesnější záznamy o těchto psech existují až od poloviny 16. století, je ale pravděpodobné, že byl oblíbeným společníkem šlechtičen u španělských dvorů již ve 12. století. Ve 14. A 15. století již zřejmě byli rozšířeni téměř po všech šlechtických sídlech Evropy. Tohoto psa vlastnila i císařovna Marie Terezie a její dcera Marie Antoinetta, jeho ctitelem byl i francouzský král Jindřich III. Objevuje se na mnoha plátnech slavných malířů, jako je Tizian nebo Rubens. Pro svoji oblibu u šlechty byl za francouzské revoluce tento pes téměř vyhuben. Do této doby se jednalo o původní formu, dnes známou pod jménem phaléne, v 19. století byl vyšlechtěn papillon, který se liší pouze postavením uší. Dnes papillon, díky svému atraktivnímu vzhledu, v oblibě předběhl původního phaléna.

Typy
Dvě variety tohoto plemene – papillon a phaléne, se od sebe liší pouze postavením uší. Stavba těla, srst, zbarvení srsti i povahové vlastnosti jsou u obou těchto variet stejné. U nás se vyskytuje pouze forma papillon, a ani ta není v naší zemi příliš rozšířena. Varietu phaléne u nás prakticky nenajdete.

Všeobecný vzhled
Tento elegantní psík má krátkou hlavu se štíhlým, rovným čenichem, malým, černým nosem a velkýma, tmavýma očima mandlového tvaru. Uši jsou tenké a pevné. U variety phaléne, zvaného též můra, jsou uši nasazeny vysoko, jsou převislé a pokryté dlouhou, jemnou srstí. Papillon, neboli motýlek, má uši nasazeny také vysoko, ale jsou vztyčené. Boltce nesmí být zakončeny ostrou špičkou. Vnitřní strana ucha je pokryta jemně zvlněnou srstí, vnější strana je porostlá velmi dlouhou srstí, která tvoří třásně přečnívající přes okraj ucha a propůjčuje jim vzhled motýlích křídel. Tělo je delší než vyšší, s hlubokým hrudníkem a pevnými bedry. Ocas je nasazen vysoko, je porostlý dlouhou srstí a je nesen nad hřbetem.

standard plemene si můžete přečíst zde

Srst a barva srsti
Srst je bez podsady, je bohatá, jemná a lesklá. Na hlavě, obličeji a přední straně končetin je srst krátká, na těle je střední délky, prodlužuje se na krku, a na uších, ocase a zadní straně končetin je dlouhá. Přípustné je jakékoli zbarvení srsti na bílém podkladě.

Povaha
Tento psík je velmi inteligentní, je to přítulný mazlíček, je milý, hravý a dobře učenlivý. Umí být poslušný a pozorný, a je absolutně neagresivní.

Společenská charakteristika
Tento pes je svému pánovi velmi oddaný a rád si na něj činí majetnické nároky. Celé rodině je velmi přizpůsobivý a neobyčejně vnímavý. Pokud mu celá rodina projevuje lásku, nestává se většinou psem jednoho pána, ale ke všem členům přilne stejně. K lidem, kteří se mu nelíbí, se umí chovat poněkud nepřívětivě. S ostatními domácími zvířaty a jinými psy vychází toto plemeno zpravidla velmi dobře.

Vztah k dětem
Tito psíci bývají výbornými společníky při hrách větším dětem. Malé děti by mu při svých bouřlivých hrách mohly nechtěně ublížit, měly by si tedy uvědomit, že pes není hračka.

Výchova
Phaléne i papillon jsou inteligentní, lehce vychovatelní psi. Při správném výcviku z nich vyrůstají poslušní, přítulní a sebevědomí jedinci. Výchovu zvládne lehce i začátečník, který nemá se psy žádné zkušenosti. Přístup k těmto psíkům by měl být důsledný, ale zároveň velmi citlivý a vlídný.

o výcvikových pomůckách se více dočtete zde

Držení
Je vhodný jak do městského bytu, tak i na venkov. Nejdůležitější pro jeho spokojený život je co nejtěsnější kontakt s člověkem. Není rád sám, proto by si jej neměl pořizovat nikdo, kdo je většinu dne mimo domov. Doma připravte psíkovi pelíšek na klidném místě bez průvanu, kde bude moci nerušeně odpočívat.

o všem, co potřebujete k chovu psa, si přečtěte zde

Pracovní využití
Papillon i phaléne jsou typičtí společníci a domácí mazlíčky, nelze je nijak využít pracovně.

Pohyb
Toto plemeno je velmi temperamentní, miluje pohyb a dlouhé vycházky. Miluje také různé hry, například hry s míčkem, je vhodný i pro výcvik miniagility.

Péče
Tohoto psíka je dobré již od štěněte zvykat na pravidelnou údržbu srsti. Jeho srst vyžaduje denní česání a kartáčování, aby zůstala nádherně lesklá. Psa koupejte podle potřeby, ne však častěji než jednou za měsíc, v zimních měsících by se pes neměl koupat vůbec. Při koupání použijte kvalitní šampon pro psy, který nezpůsobí odmaštění srsti, a pro snadnější rozčesání kondicioner. Po koupání psa vysušte fénem. Srst těchto psíků není třeba nijak upravovat střihem. Pravidelnou péči je také potřeba věnovat uším, zubům a drápkům a každodenní péči také očím, které často slzí, proto je po každé procházce otřete oční vodou a vysušte.

o pomůckách, potřebných k péči o psa, se dozvíte více zde

Využití ke hlídání
Tento psík vám každou návštěvu spolehlivě ohlásí, pro svou trpasličí velikost jej však nelze považovat za opravdového hlídacího psa.

Vhodné sporty
Agility

o tom, co který sport obnáší, čtěte zde

Nejčastější onemocnění
"Paradentóza; luxace pately; progresivní atrofie sítnice"


více o nemocech se dozvíte zde

Zvláštnosti plemene
Chov tohoto psíka bývá poměrně obtížný. Ve vrhu se objevují v průměru dvě štěňata, a poměrně často dochází k jejich úhynu z neznámých příčin. Některým fenám zcela chybí mateřský instinkt. Další zvláštností je, že i při spojení dvou papillonů se může ve vrhu objevit štěně variety phaléne, ale například i štěně se špatně nasazenýma nebo poloklopenýma ušima, což nepřipouští chovný standard tohoto plemene.

Příprava na výstavu
Psa je na výstavu nutné začít připravovat již ve štěněčím věku. Je potřeba navyknout jej na kontrolu zubů, nacvičit s ním výstavní postoj a samozřejmostí by měla být i klidná chůze na vodítku u levé nohy. Výstavní postoj nacvičujeme na stole, protože na stole většinou probíhá i posuzování psa. Tohoto psa je dobré vykoupat asi týden před výstavou, den před výstavou je nutné pouze mýdlem umýt nohy a velmi opatrně třásně na uších. Pokud pes nemá podsadu, můžete jej vykoupat v předvečer výstavy, použijte však kvalitní šampon s přídavkem norkového oleje a kondicioner.


o výstavách, termínech a přípravě psa na tuto událost čtěte zde

Výživa štěněte
Rostoucí pes potřebuje stravu co nejvyšší kvality. Granulované krmivo by nemělo u tohoto plemene být jediným krmivem. U štěněte je dobré granule použít jako jednu z krmných dávek, přičemž ostatní krmné dávky obsahují maso, zeleninu, vločky nebo těstoviny, mléčné výrobky, ovoce a podobně.

Výživa dospělého psa
U dospělého psa lze použít kvalitní granulované krmivo jako jednu ze dvou denních krmných dávek. V tomto případě jsou granule cenným zdrojem vyvážené stravy se všemi vitamíny a minerálními látkami.

Výživa starého psa
Pokud pes onemocní, je potřeba dodržet předepsanou dietu. Lze použít suché nebo konzervované hotové diety, které jsou k dostání ve specializovaných obchodech nebo u veterináře. Tyto diety svým složením přesně odpovídají potřebám psa.

podrobné informace o výživě psa hledejte zde

Dovětek pro budoucí majitele
Tento šarmantní a veselý psík přinese do vaší rodiny mnoho radosti. Při správném výcviku a dostatečném množství projevené lásky se vám stane věrným kamarádem a přítulným, něžným mazlíčkem.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.